WR-60SB-VFH05-N1
DigiKey Part Number
670-1989-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR-60SB-VFH05-N1
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5.5mm, 6.5mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.148" (3.75mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)