WR-60P-VF60-N1
DigiKey Part Number
670-1986-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR-60P-VF60-N1
Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Strip
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
6mm, 6.5mm, 9mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)