WR-60P-VF50-N1
DigiKey Part Number
670-1778-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR-60P-VF50-N1
Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Packaging
Strip
Mated Stacking Heights
5mm, 5.5mm, 8mm
Height Above Board
0.157" (4.00mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)