WR-60P-HF-HD-A1E
DigiKey Part Number
670-1777-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR-60P-HF-HD-A1E
Description
CONN PLUG 60POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.185" (4.70mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)