Image for WR-60PB-VF50-N1-R1300 is not available
WR-60PB-VF50-N1-R1300
DigiKey Part Number
WR-60PB-VF50-N1-R1300-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR-60PB-VF50-N1-R1300
Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm, 5.5mm, 8mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.157" (4.00mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)