WR-60PB-VF60-N1
DigiKey Part Number
670-1987-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR-60PB-VF60-N1
Description
CONN PLUG 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Mated Stacking Heights
6mm, 6.5mm, 9mm
Height Above Board
0.197" (5.00mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)