WR-60S-VFH05-N1
DigiKey Part Number
670-1779-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR-60S-VFH05-N1
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Packaging
Strip
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5.5mm, 6.5mm
Height Above Board
0.148" (3.75mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.020" (0.50mm)