FJP10K-0118A
DigiKey Part Number
4434-FJP10K-0118A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJP10K-0118A
Description
Carbon Film - 10K ohm / Dual Axi
Customer Reference
Detailed Description
2 Axis 10 kOhms Through Hole Joystick Potentiometer 45° 0.0125W
Category
Power (Watts)
0.0125W
Manufacturer
Favor Electronics
Tolerance
±10%
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Rotation Angle
45°
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Axis
2
Size / Dimension
Square - 0.833" L x 0.840" W x 0.697" H (21.15mm x 21.35mm x 17.70mm)
Resistance
10 kOhms