FJR35-N2B10KF0
DigiKey Part Number
4434-FJR35-N2B10KF0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJR35-N2B10KF0
Description
Carbon Film - 10K ohm / Dual Axi
Customer Reference
Detailed Description
2 Axis 10 kOhms Through Hole Joystick Potentiometer 60° 0.0125W
Category
Power (Watts)
0.0125W
Manufacturer
Favor Electronics
Tolerance
±20%
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Rotation Angle
60°
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Axis
2
Size / Dimension
Square - 1.260" L x 1.470" W x 1.445" H (32.00mm x 37.40mm x 36.70mm)
Resistance
10 kOhms