FJR10K-S1B10KD0
DigiKey Part Number
4434-FJR10K-S1B10KD0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJR10K-S1B10KD0
Description
Carbon Film - 10K ohm / Dual Axi
Customer Reference
Detailed Description
2 with Switch(s) Axis 10 kOhms Through Hole Joystick Potentiometer 26° 0.0125W
Category
Power (Watts)
0.0125W
Manufacturer
Favor Electronics
Tolerance
±20%
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Rotation Angle
26°
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Axis
2 with Switch(s)
Size / Dimension
Square - 0.730" L x 0.840" W x 0.800" H (18.50mm x 21.35mm x 20.20mm)
Resistance
10 kOhms