FJN08K-N1B10K
DigiKey Part Number
4434-FJN08K-N1B10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJN08K-N1B10K
Description
Carbon Film - 10K ohm / Dual Axi
Customer Reference
Detailed Description
2 Axis 10 kOhms Through Hole Joystick Potentiometer 0.0125W
Category
Resistance
10 kOhms
Manufacturer
Favor Electronics
Power (Watts)
0.0125W
Series
Tolerance
±20%
Packaging
Bulk
Adjustment Type
Top Adjustment
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Axis
2
Size / Dimension
Square - 0.787" L x 0.787" W x 0.197" H (20.00mm x 20.00mm x 5.00mm)