FJM10K-N1B10K06N
DigiKey Part Number
4434-FJM10K-N1B10K06N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJM10K-N1B10K06N
Description
Carbon Film - 10K ohm / Dual Axi
Customer Reference
Detailed Description
2 Axis Through Hole Joystick Potentiometer 45° 0.0125W
Category
Power (Watts)
0.0125W
Manufacturer
Favor Electronics
Tolerance
±20%
Packaging
Bulk
Rotation Angle
45°
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Axis
2
Size / Dimension
Square - 0.630" L x 0.630" W x 0.764" H (16.00mm x 16.00mm x 19.40mm)