B43548B5477M060 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 152
Datasheet
In Stock: 323
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 122
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 697
In Stock: 9
Nichicon
In Stock: 283
Nichicon
In Stock: 51
In Stock: 393
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43548B5477M060
DigiKey Part Number
495-B43548B5477M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43548B5477M060
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43548B5477M060 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
3.38 A @ 100 Hz
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C