B43254A5477M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 152
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 323
Datasheet
In Stock: 0
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Direct
Rubycon
In Stock: 7
Chemi-Con
In Stock: 400
Chemi-Con
In Stock: 233
Upgrade
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
ALU_Snap-in
B43254A5477M000
DigiKey Part Number
495-6218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43254A5477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.34 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.077 A @ 20 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C