ELXS451VSN471MA45S
DigiKey Part Number
565-ELXS451VSN471MA45S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS451VSN471MA45S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXS451VSN471MA45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.99 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.8457 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C