EKHS4H1VSN471MA45S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 565-EKHS4H1VSN471MA45S-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EKHS4H1VSN471MA45S |
Description | CAP ALUM 470UF 20% 475V SNAP TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 470 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C |
EDA/CAD Models | EKHS4H1VSN471MA45S Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.91 A @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 2.7313 A @ 50 kHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm) |
Voltage - Rated 475 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Snap-In |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C |