B43545A5477M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 267
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 588
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 309
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 190
Nichicon
In Stock: 139
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 434
In Stock: 0
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 190mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43545A5477M060
DigiKey Part Number
B43545A5477M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43545A5477M060
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43545A5477M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
2.72 A @ 100 Hz
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C