B43547A5477M060
DigiKey Part Number
495-B43547A5477M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43547A5477M060
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43547A5477M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
2.79 A @ 100 Hz
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C