LHX2W471MELC45
DigiKey Part Number
LHX2W471MELC45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHX2W471MELC45
Description
BL Type-Snap In Block Type
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.91 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.7313 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C