B43509A5477M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1,853
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 23
In Stock: 238
Chemi-Con
In Stock: 400
Chemi-Con
In Stock: 400
Nichicon
In Stock: 190
Nichicon
In Stock: 342
In Stock: 139
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 434
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43509A5477M067
DigiKey Part Number
495-B43509A5477M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43509A5477M067
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.07 A @ 100 Hz
Impedance
330 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C