450MXG470MEFCSN35X40 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 7
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 99
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 697
Upgrade
TDK
In Stock: 0
TDK
In Stock: 1,413
In Stock: 197
In Stock: 348
In Stock: 299
Chemi-Con
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
450MXG470MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-2891-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
450MXG470MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
450MXG470MEFCSN35X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.73 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C