B43644B5477M060 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 299
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 230mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644B5477M060
DigiKey Part Number
495-B43644B5477M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644B5477M060
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43644B5477M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.07 A @ 100 Hz
Impedance
350 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C