B43642B5477M067 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1,413
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 197
In Stock: 348
In Stock: 299
New at DigiKey
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 180mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43642B5477M067
DigiKey Part Number
495-B43642B5477M067-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642B5477M067
Description
SNAP-IN 470UF 450V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43642B5477M067 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.34 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C