BZX84C6V8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 254,435
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 6,372
Datasheet
Upgrade
Central Semiconductor Corp
Upgrade
Diodes Incorporated
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Zener Diode 6.8 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C6V8
DigiKey Part Number
BZX84C6V8FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8
Description
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C6V8 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms