BZX84C6V8 TR PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2,650
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diodes Incorporated
Zener Diode 6.8 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23
BZX84C6V8 TR PBFREE
DigiKey Part Number
1514-BZX84C6V8TRPBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8 TR PBFREE
Description
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms