DCT-25FM-KIT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4771-DCT-25FM-KIT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DCT-25FM-KIT |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS CRIMP |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Connector Style | Contact Finish Gold |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Contact Finish Thickness Flash |
Number of Positions | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Rows 2 | Current Rating (Amps) 3A |
Mounting Type | Features Assembly |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Color Silver |
Contact Type Signal | Wire Gauge 22 AWG |