EKZE350ELL122ML20S
DigiKey Part Number
565-1699-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZE350ELL122ML20S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKZE350ELL122ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.884 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.14 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C