EEU-FM1V122S
DigiKey Part Number
P12407-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1V122S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FM1V122S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.3 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
17 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C