ELXZ350ELL122ML20S
DigiKey Part Number
565-1991-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ350ELL122ML20S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXZ350ELL122ML20S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.326 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.21 A @ 100 kHz
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C