CMPD2004S BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5,182
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Diode Array 1 Pair Series Connection 240 V 225mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
CMPD2004S BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMPD2004SBKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMPD2004S BK PBFREE
Description
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Standard
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Supplier Device Package
SOT-23
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA (DC)
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA