GSD2004S-HE3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 2,395
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 45,042
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Diode Array 1 Pair Series Connection 240 V 225mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
GSD2004S-HE3-08
DigiKey Part Number
112-GSD2004S-HE3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-GSD2004S-HE3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-GSD2004S-HE3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004S-HE3-08
Description
DIODE ARR GP 240V 225MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
225mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)