MMBD2004SQ-7-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 45,042
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 15,548
Datasheet
Parametric Equivalent
Central Semiconductor Corp
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diode Array 1 Pair Series Connection 240 V 225mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
MMBD2004SQ-7-F
DigiKey Part Number
31-MMBD2004SQ-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMBD2004SQ-7-F
Description
DIODE ARR GP 240V 225MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
225mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)