MPD151M1CD28040R
DigiKey Part Number
5011-MPD151M1CD28040R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPD151M1CD28040R
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 40mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Ymin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Case
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.9 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.114" (2.90mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm