ECASD61A157M010KA0
DigiKey Part Number
490-ECASD61A157M010KA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-ECASD61A157M010KA0CT-ND - Cut Tape (CT)
490-ECASD61A157M010KA0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD61A157M010KA0
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 10V SMD
Detailed Description
150 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 10mOhm 1000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECASD61A157M010KA0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Capacitance
150 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V