3RP400L-8/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
Gas Discharge Tube 400 V 20000A (20kA) ±20% 3 Pole Through Hole
3RP400L-8/B
DigiKey Part Number
13-3RP400L-8/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RP400L-8/B
Description
GDT 400V 20KA 3 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
3
Packaging
Tray
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
400 V