3R400TD-8
DigiKey Part Number
5789-3R400TD-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3R400TD-8
Description
GDT 400V 20KA 3 POLE TH
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 400 V 20000A (20kA) ±20% 3 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
3
Packaging
Tray
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
400 V