XP60SL600DH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
YAGEO XSEMI
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 600 V 7A (Tc) 2W (Ta), 56.8W (Tc) Surface Mount TO-252
YAGEO XSemi N- and P-Channel Power MOSFETs PIO | DigiKey
XP60SL600DH
DigiKey Part Number
5048-XP60SL600DHTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP60SL600DHCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP60SL600DHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP60SL600DH
Description
MOSFET N-CH 600V 7A TO252
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 2A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1072 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 56.8W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V