150505BS73300
DigiKey Part Number
732-150505BS73300TR-ND - Tape & Reel (TR)
732-150505BS73300CT-ND - Cut Tape (CT)
732-150505BS73300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
150505BS73300
Description
LED BLUE CLEAR 5050 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.3V 2020 (5050 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
150505BS73300 Models
Category
Lens Size
4.00mm Dia
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Series
Current - Test
150mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
465nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2020 (5050 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
5.00mm L x 5.00mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
1.65mm