150505GS73300 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 150505GS73300 |
Description | LED GREEN CLEAR 5050 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.1V 2020 (5050 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 150505GS73300 Models |
Category | Lens Size 4.00mm Dia |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.1V |
Series | Current - Test 150mA |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Independent | Wavelength - Peak 515nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 2020 (5050 Metric) |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 5.00mm L x 5.00mm W |
Lens Style Round with Flat Top | Height (Max) 1.65mm |