E4M0015075K1
DigiKey Part Number
1697-E4M0015075K1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E4M0015075K1
Description
MOSFETS AUTOMOTIVE 372W 3.8V NC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 128A (Tc) 372W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E4M0015075K1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 15.4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
191 nC @ 15 V
Series
Vgs (Max)
+19V, -8V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5128 pF @ 500 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
372W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Supplier Device Package
TO-247-4L
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 55.8A, 15V