SMCJ78CA-E3/9AT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Similar
126V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ78CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ78CA-E3/9AT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ78CA-E3/9AT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ78CA-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V