TV15C780JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
126V Clamp 11.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV15C780JB-G
DigiKey Part Number
TV15C780JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV15C780JB-G
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV15C780JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V