MAL229956122E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 320
1200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 110mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
MAL229956122E3
DigiKey Part Number
4859PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL229956122E3
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.34 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.51 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C