E93E401VND122MB80U
DigiKey Part Number
565-E93E401VND122MB80U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E93E401VND122MB80U
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 76mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
4.8 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
6.864 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
3.248" (82.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
76mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C