PEAD310-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/Power Partners Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
48V 310 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
PEAD310-18
DigiKey Part Number
3989-PEAD310-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAD310-18
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 310W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
310 W
Manufacturer
No Load Power Consumption
500mW
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.80" L x 4.00" W x 2.00" H (198.1mm x 101.6mm x 50.8mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
6.45A