PXT10125
DigiKey Part Number
5214-PXT10125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXT10125
Description
COMPUTER POWER CORD - 18AWG
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25.00' (7.62m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SVT
Category
Cord Type
SVT
Manufacturer
StarTech.com
Wire Gauge
18 AWG
Packaging
Retail Package
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
25.00' (7.62m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
3°C ~ 60°C