SN74LVC2G14DCKT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SN74LVC2G14DCKT |
Description | IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN SC70-6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger SC-70-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SN74LVC2G14DCKT Models |
Category | Current - Quiescent (Max) 10 µA |
Mfr | Current - Output High, Low 32mA, 32mA |
Series | Input Logic Level - Low 0.3V ~ 1.4V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Logic Level - High 1.4V ~ 3.7V |
Part Status Active | Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.7ns @ 5V, 50pF |
Logic Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Number of Circuits 2 | Mounting Type Surface Mount |
Number of Inputs 2 | Supplier Device Package SC-70-6 |
Features Schmitt Trigger | Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
Voltage - Supply 1.65V ~ 5.5V | Base Product Number |