LP5951MGX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
296-35211-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-35211-1-ND - Cut Tape (CT)
296-35211-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5951MGX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC-70-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP5951MGX-3.3/NOPB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
70 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA