LP5951MF-2.5EV
DigiKey Part Number
296-49824-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5951MF-2.5EV
Description
EVAL BOARD FOR LP5951
Customer Reference
Detailed Description
LP5951 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
150mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Box
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
LP5951
Voltage - Output
2.5V