LM140K-12/NOPB
DigiKey Part Number
296-39686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM140K-12/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 1A TO3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-3
EDA/CAD Models
LM140K-12/NOPB Models
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Packaging
Tray
PSRR
72dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
2V @ 1A